Ордино (каталонски: Ordino) е најсеверната општина во Андора. Ордино е и името на најважниот центар во општината. Во 2005 година, општинаѕа имала население од 3.066 жители.

Главната улица во Ордино
Ордино во рамките на Андора.

ПоврзаноУреди

Координати: 42°33′18″N 1°31′59″E / 42.55500° СГШ; 1.53306° ИГД / 42.55500; 1.53306