Административна поделба на Андора

(Пренасочено од Општини во Андора)

Андора административно е составена од општини често наречени „парохии“ (каталонски: parròquies). Тие се:

Карта на општините.
Бр.* Општина Површина
(км²)
Население
1990 2000 2007
1 Каниљо 121 1.290 2.706 5.422
2 Енкамп 74 7.119 10.595 14.029
3 Ордино 89 1.289 2.283 3.685
4 Ла Масана[1] 65 3.868 6.276 9.357
5 Андора ла Веља* 12 19.022 21.189 24.574
6 Сант Жулија де Лорија 60 6.012 7.623 9.595
7 Ескалдес-Енгордањ 47 12.235 15.299 16.475
  Андора 468 50.835 65.971 83.137

* Главен град на Андора

Наводи Уреди

  1. Parroquia de la Massana, Comú de la Massana Архивирано на 14 декември 2013 г.. (каталонски)

Поврзано Уреди