Општина Конопиште

поранешна општина во Македонија
За истоименото село, видете Конопиште.
Општина Конопиште
денес дел од Општина Кавадарци
Поглед на Конопиште.jpg

Поглед кон селото Конопиште

Општи податоци
Седиште Конопиште
Регион Вардарски Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски
Демографија
Население 350[1] жит.
Населени места
Народности Македонци
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Конопиштепоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Кавадарци. Седиште на општината било селото Конопиште[2].

Територијата на општина се наоѓала во областа Бошава. Најголема река во општината била реката Бошава. Општината се граничела со: соседна Грција на југ, Општина Витолиште на запад, Општина Кавадарци, Општина Неготино и Општина Демир Капија на север и Општина Миравци и Општина Гевгелија на исток.[1]

Населени местаУреди

Во Општина Конопиште спаѓале следниве села: Бојанчиште, Бохула, Бунарче, Горна Бошава, Долна Бошава, Клиново, Крњево, Конопиште, Куманичево, Мајден, Мрежичко, Радња, ’Ржаново, Рожден, Страгово и Чемерско.

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година општината имала 350 жители,[1] од кои:

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот (PDF) на 22 мај 2018. Посетено на 20 јануари 2018.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°14′49″N 22°4′35″E / 41.24694° СГШ; 22.07639° ИГД / 41.24694; 22.07639