Општина Идрија (словенечки: Občina Idrija) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Идрија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Денес е дел од Горичкиот статистички регион.[1]

Општина Идрија
Občina Idrija
општина
Грб на Општина Идрија
Местоположба на Општина Идрија во Словенија
Местоположба на Општина Идрија во Словенија
Земја Словенија
СедиштеИдрија
Управа
 • ГрадоначалникТомаж Венцељ
Површина
 • Вкупна293,7 км2 (113,4 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно11.811
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Населени места

уреди

Покрај општинското седиште Идрија, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи

уреди
  1. E-občina. „Občina Idrija“. www.idrija.si (словенечки). Посетено на 2022-03-09.

Надворешни врски

уреди