Општина Вранештица

Општина Вранештица
денес дел од Општина Кичево

Map of Vraneštica Municipality.svg

Местоположба на поранешната Општина Вранештица.
Знаме на Општина Вранештица Грб на Општина Вранештица
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Вранештица
Регион Logo of Southwestern Region, Macedonia.svg Југозападен
Површина 109,13 км2
Основана 2004
Службен јазик македонски и турски јазик
Демографија
Население 1.322 жит.
- проценка од 31.12.2011 1.254 жит.
Густина 12,11 жит./км2
Населени места
Народности Македонци и Турци
Самоуправа
Градоначалник Ванчо Србаковски (последен градоначалник)
Совет 9 члена
Контактни податоци
Мреж. место Службен портал

Општина Вранештица — поранешна општина во Западна Македонија. Центар на општината било селото Вранештица. Општината била создадена со територијалната поделба од 2004 година, а престанала да постои согласно предлог-измените за територијална поделба во 2013 г. кога била припоена кон Општина Кичево, заедно со општините Зајас, Другово и Осломеј[1] со воспоставување на новата локална власт по изборите на 24 март 2013 г.

Карта на општина Вранештица (2004-2013) со селските атари.

ГеографијаУреди

Општина Вранештица се наоѓала во Западна Македонија, дел од Југозападниот Регион. Општината се наоѓала во Кичевското Поле и имала вкупна површина од 109.13 километри квадратни. На север општината граничела со општините Македонски Брод и Осломеј, на запад со Кичево и Другово, на исток со Македонски Брод и Пласница, на југ со Другово.

СтопанствоУреди

Вранештица била позната по грнчарството. Во селото Вранештица има долга традиција на изработна на грнчарски производи, као што се стомни, тави, ќупови и сл.

ИселеништвоУреди

Населените места во општина Вранештица забележале пад на населението поради миграцијата село-град. Добар дел од луѓето се иселувале во поголемите урбани центри во Македонија.

ДемографијаУреди

Според пописот на население од 2002 година, општината имала вкупно население од 1.322 жители со густина на население од 12.11 жители на километар квадратен. Оваа општина била една од најмалите во државата. Етничкиот состав на општината бил следниот[2]:

етникум број процент
Македонци* 1.033 78.14%
Турци* 276 20.88%
Албанци 10 0.76%
Срби 2 0.15%
други 1 0.07%
* Во општината има Македонци-муслимани кои се изјасниле како Турци поради различни политички причини.

Мајчин јазик на населението според пописот од 2002[3]:

јазик број
македонски 1.068
албански 10
турски 239
српски 2
бошњачки 2
други 1

Религија на населението според пописот од 2002 година:

религија број
православие 1.033
ислам 287
други 2

Администрација и политикаУреди

Последен градоначалник на општина Вранештица бил Ванчо Србаковски. Општината имала вкупно 9 советници кои го претставуваат 15 села од општината.

Во склоп на општина Вранештица биле следниве села: Атишта, Бигор Доленци, Вранештица, Дупјани, Карбуница, Козичино, Крушица, Миокази, Орланци, Патец, Рабетино, Речани, Светораче, Староец и Челопеци.

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

  • Св. Антониј - археолошко наоѓалиште, населба од бронзеното време[5]
  • Градиште - средновековна населба и некропола;
  • Кале - утврдување од доцноантичкото време;
  • Св. Ѓорѓи - црква и некропола од доцниот среден век;
  • Св. Илија - црква и некропола од доцниот среден век;

ЛичностиУреди

НаводиУреди

  1. „ДУИ бара помош од иселениците“. Нова Македонија. Посетено на 2012-11-20.
  2. Попис на населението во Македонија, 2002
  3. Попис на Македонија, 2002: јазик, националност, религија
  4. „Цркви во Кичевкото архијерејско намесништво“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2011-02-18. Посетено на 2011-04-05.
  5. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди