Омега Кентаур

збиено ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур

Омега Кентаур (ω Cen) или NGC 5139, Колдвел 80збиено ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Омега Кентаур
{{{опис}}}
Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 26 м 47 с
Деклинација -47° 28' 51""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VIII
Привиден сјај
(видлив)
5,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
6,1
Физички податоци
Привидни димензии 55' x ?'
Историја
Откривач Едмонд Халеј
Откриена 1677
Други ознаки GCL 24, ESO 270-SC11

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Omega Centauri и NGC 5139 се споменува и како Caldwell 80, GCL 24, ESO 270-SC11.

Откривање уреди

Објектот е откриен во 1677 година од страна на Едмонд Халеј, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, Омега Кентаур е од видот VIII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 6,1 m.[2] Омега Кентаур има само една позната привидна димензија, која изнесува 55'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 26 м 47 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -47° 28' 51"".[3]

Други поделби уреди

Проучување на Омега Кентауре вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 403; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8252.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди