Олеиросопштина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 43.87 км2, население од 30.586 жители (2004) и густина од 697,2 жит./км2.

Олеирос
Замокот Санта Круз
Замокот Санта Круз
Знаме на ОлеиросГрб на Олеирос
Прекар(и): Oleiros
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Управа
 • ГрадоначалникÁngel "Gelo" García Seoane
Површина
 • Вкупна43,87 км2 (1,694 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно30.586 (INE)
 • Густина697,2/км2 (18,060/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.oleiros.org