Олга Наумовска

македонска глумица

Олга Наумовска (6 мај 1927 во Прилеп15 јули 1999, Битола) — македонска глумица, првенка на Народниот театар во Битола.[1]

Олга Наумовска
Родена Олга Наумовска
6 мај 1927
Прилеп, Кралство Југославија
Починала 15 јули 1999(1999-07-15) (возр. 72)
Битола, Македонија Македонија
Националност Македонка
Занимање глумица

Животопис уреди

Со своите творби на силни драмски ликови подеднакво беше успешна во античкиот, класичниот и во современиот репертоар. Две години настапувала и во Народниот театар во Прилеп.

Театарски улоги уреди

Нејзини се и монодрамите „Како да те чујам кога водата тече“, „Добра ноќ мајко“ и други.

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1971 Македонскиот дел од пеколот /
1973 Залез над езерската земја ТВ-серија Теодора
1984 Другарувања ТВ-серија учителката

Наводи уреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Наумов“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 1026. Text "series " ignored (help)

Надворешни врски уреди