Олаине (општина)

Олаине (латвиски: Olaines novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Олаине
Olaines novads
Општина
Olaines novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеОлаине
Управа
 • ГрадоначалникЈанис Пвловичс
Површина
 • Вкупна296,3[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно20,085[2]
Мреж. местоwww.olaine.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди