Оита (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 33°15′0″N 131°30′59″E / 33.25000° N; 131.51639° E / 33.25000; 131.51639

Оита (јапонски:大分県; Ōita-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Кјушу. Главен град е Оита.

Локацијата на префектурата Оита

Надворешни врскиУреди