Овиедска катедрала

среновековна катедрала во Овиедо, Астурија, Шпанија

Катедрала „Св. Спас“ (шпански: Catedral de San Salvador) — римокатоличка катедрала која се наоѓа во Овиедо, Астурија, Шпанија. Катедралата претставува еден од ретките примери во светот каде при изградбата биле употребени поголем број на архитектонски стилови, од барокот до романиката, готиката и делови од ренесансата.

Катедрала „Св. Спас“
Catedral de San Salvador
Catedral de Oviedo 3.jpg
Основни податоци
МестоШпанијаОвиедо, Шпанија
Координати43°21′45.30″N 5°50′35.09″W / 43.3625833° СГШ; 5.8430806° ЗГД / 43.3625833; -5.8430806Координати: 43°21′45.30″N 5°50′35.09″W / 43.3625833° СГШ; 5.8430806° ЗГД / 43.3625833; -5.8430806
ПрипадностРимокатоличка црква
Духовно-организациски статускатедрала, базилика
Културнонаследствен статусСветско културно наследство
Водствоvacant
Мреж. местоОфицијална страна
Архитектонски опис
Архитект(и)Родриго Гил де Хонтанон
Архитектонски типЦрква
Архитектонски стилГотска
Поставен темелIX век
Насоченост на фасадатаO
Споменици на Овиедо и Кралството Астурија
светско наследство на УНЕСКО
Симболот на Кралство Астурија
Критериумii, iv, vi
Навод312
Запис1985 (9 заседание)
Дополнувања1998

ИсторијаУреди

Каедралата била основана од страна на кралот Фруела I во 781 година, а била проширена во 802 година во времето на астурскиот крал Алфонсо II, време кога градот бил престолнина на Кралството Астурија. Во текот на својата историја, катесдралата на неколкупати била реновирана, реконструирана и слично. Така, во XIII век, епископот Фернандо Алфонсо (1296-1301) ја обновил главната зграда, а неговиот наследник Фернандо Алварес (1302-1321) го започнал манастирот. Кон крајот на XIII век, Гутиере де Толедо започнал со изградба на новата готска базилика која била завршена од страна на неговиот наследник Гулиен. Диего Рамирез де Гузман (1421-1441) изградил два параклиса јужно од централната градба. Алфонсо де Паленцуела (1470-1485) ја довршил градбата, Хуан Даза (1497-1503) изградил односно подигнал подиум за хор, Валерано (1508-1512) ставил прозорци итн.

ЗградаУреди

Во целина, катедралата е во стил на готика, но сепак во нејзината изградба како комплекс биле употребени и други архитектонски стилови. Таа е изградена во периодот од XIV век до XVI век во класичен стил.

НаводиУреди

  • Collins, W. W. (1909). „Oviedo“. Во Dodd, Mead and company (уред.). Cathedral cities of Spain. New York.