ОУ „Мирче Ацев“ - Лажани

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Мирче Ацев“ (официјално: Основно општинско училиште „Мирче Ацев“ - Лажани; скратено: ООУ „Мирче Ацев“) — централно основно училиште во селото Лажани.[1]

Мирче Ацев

Поглед на училиштето
Поглед на училиштето
Место
Општина: Општина Долнени
Нас. место: Лажани
Адреса: с. Лажани
Местоположба

Карта

Основни информации
Директор: Сафет Раифоски
Број на ученици: 268
Настава на: македонски
Контактни информации
Телефон 048 473 262

Училиштето е именувано по народниот херој Мирче Ацев.

Настава уреди

Во училиштето наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик. Има вкупно 16 паралелки од прво до деветто одделение со вкупно 278 ученици.

Подрачни училишта уреди

Во составот на училиштето влегуваат следниве подрачни училишта:

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Образование | Општина ДОЛНЕНИ“. www.opstinadolneni.gov.mk. Посетено на 2022-01-01.

Координати: 41°26′45″N 21°19′10″E / 41.44583° СГШ; 21.31944° ИГД / 41.44583; 21.31944