ОУ „Елпида Караманди“ - Битола

„Елпида Караманди“основно училиште во Битола, општина Битола.[1].

„Елпида Караманди“

Место
Општина: Општина Битола
Нас. место: Битола
Местоположба
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Училиштето отпочна со работа на 9 февруари 1981 година (2 полугодие). По предлогот на Сојузот на борците од Битола прифатено е новото училиште да го носи името на народниот херој од Битола, Елпида Караманди.

Учество на натпревари уреди

Освоени награди уреди

Познати личности кои учеле во ова училиште уреди

Наводи уреди

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски уреди