Ново Село (штипско село)

село во Штипско, различно од предградието на Штип
Ова е статија за селото во јужниот дел на Општина Штип. Да не се меша со истоимената населба споена со Штип.

Ново Село — село во Општина Штип, средишно-источна Македонија.

Ново Село
Ново Село is located in Македонија
Ново Село
Местоположба на Ново Село во Македонија
Координати 41°36′36″N 22°18′15″E / 41.61000° N; 22.30417° E / 41.61000; 22.30417Координати: 41°36′36″N 22°18′15″E / 41.61000° N; 22.30417° E / 41.61000; 22.30417
Регион Logo of Eastern Region, North Macedonia.svg Источен
Општина Coat of arms of Štip Municipality.svg Штип
Население 1 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2000
Повик. бр. 032
Шифра на КО 30040
Надм. вис. 450 м
Ново Село на општинската карта
Ново Село (село) во Општина Штип.svg

Атарот на Ново Село во рамките на општината
Commons-logo.svg Ново Село на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во јужниот дел на општината, на надморска височина од 450 м. Атарот зафаќа површина од 12,3 км2,[1] а самото село е сместено во неговата југоисточна крајност.

Во посеверниот дел на атарот, во правец запад-исток тече Маденска Река, а напоредно на неа минува автопатот А4.

ИсторијаУреди

Подрачјето на Ново Село е населено уште од доцната антика, за што сведочат археолошките наоѓалишта околу селото.[2]

На крајот од XIX век Ново Село било македонско село во Штипската каза на Отоманското Царство. Според истражувањата на Васил К’нчов во 1900 г. селото имало 55 Македонци христијани.[3][4]

ДемографијаУреди

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[5] 1905[6] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 55 94 101 106 54 13 0 0 1
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Во првите децении на XX век селото бележело значаен раст, така што по Втората светска војна неговото население се удвоило во однос на почетокот на векот. Во 1960-тите селото почнало да се иселува, па така во 1971 г. веќе било располовено. Во текот на следната деценија бројот на жители се намалил четирикратно, за потоа истото да биде сосем напуштено во наредните два пописи.

Според пописот од 2002 година, селото имало 1 жител Македонец во едно домаќинство и 5 други живеалишта низ селото.[8]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[9]

ЛичностиУреди

НаводиУреди

  1. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (изд. I.). Скопје: Патрија. стр. 215. ISBN 9989-862-00-1.
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 438. ISBN 9989-649-28-6.
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  4. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 233.
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. Попис 2002
  9. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  10. 10,0 10,1 Žrtve rata 1941-1945. II. Beograd: Muzej žrtava genocida Beograd. 1996.

Надворешни врскиУреди