Ново Село (Битолско)

село во Општина Новаци


Ново Село (Битолско) — село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.

Ново Село (Битолско)
Ново Село (Битолско) is located in Македонија
Ново Село (Битолско)
Местоположба на Ново Село (Битолско) во Македонија
Координати 41°0′0″N 21°31′18″E / 41.00000° N; 21.52167° E / 41.00000; 21.52167Координати: 41°0′0″N 21°31′18″E / 41.00000° N; 21.52167° E / 41.00000; 21.52167
Општина Новаци
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Надм. вис. 637 м
Ново Село (Битолско) на општинската карта
Ново Село во Општина Новаци.svg

Атарот на Ново Село (Битолско) во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Селото е сместено во источниот дел на Пелагонија, источно од Битола помеѓу селата Рибарци и Гнеотино.

ИсторијаУреди

Селото било оформено 1948 г. од македонските бегалци од Егејска Македонија. Не опстоело многу поради тешките услови за живеење. Селото се споменува во документи во време на Османлиското Царство: "Kаранфил Мавро од Тепавци.Војвода на селска чета за време на Илинденското востание. Го нападнале черкоското село Ново Село (помеѓу селата Рибарци и Гнеотино)

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Селото е целосно раселено по 1961 година, кога броело 12 жители, сите Македонци.[1]

Според пописот од 2002 година во селото не се забележани жители.[2]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X

Надворешни врскиУреди