Ниндорф (Хамбург)

Ниндорф (германски: Niendorf; службено Хамбург-Ниндорф) — еден од 105. квартови на Хамбург, Германија во округот Ајмсбител.

Ниндорф
Четврт во Хамбург
Пешачка зона во Ниндорф
Пешачка зона во Ниндорф
Ниндорф is located in Германија
Ниндорф
Управа
Земја Германија
Покраина Хамбург
Град Хамбург
Реон Ајмсбител
Основни податоци
Површина 13 км2
Население 39.690  (31 декември 2006)
 - Густина 3.053 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HH
Повик. бр. 040
Местоположба на Ниндорф во Хамбург
Карта
Координати 53°37′4″N 9°57′1″E / 53.61778° N; 9.95028° E / 53.61778; 9.95028Координати: 53°37′4″N 9°57′1″E / 53.61778° N; 9.95028° E / 53.61778; 9.95028

ГеографијаУреди

Според статистичкото биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн, квартот има вкупна површина од 12,7².

ДемографијаУреди

Во 2006, во квартот Ниндорф живееле 39.690 луѓе. 15,2% биле деца под 18 години, а 24,8% имале 65 или повеќе години. 6,9% биле странци. 1.140 биле регистрирани како невработени[1].

Во 1999, имало 20.092 домаќинства и 40,5% од сите домаќинства биле составени од поединци.[2]

ОбразованиеУреди

Постојат 5 основни и 4 средни училишта во Ниндорф,[3] вклучувајќи ја и гимназијата Охмор.

ИнфраструктураУреди

Здравствен системУреди

Во 2006, имало 71 лекар во приватни ординации и 10 аптеки.[3]

СообраќајУреди

Јавниот превоз е обезбеден од Hamburger Verkehrsverbund со неколку станици на подземната железница и автобуски линии. Железничката станица Ниндорф-Север е терминал за линијата У2.

Сојузниот автопат 447 поминува низ квартот, поврзувајќи ги B5 со А7. Според секторот за моторни возила (Kraftfahrt-Bundesamt), во Ниндорф биле регистрирани 18.046 приватни возила (454 возила на 1.000 луѓе).[3]

НаводиУреди

  1. Служба за пријавување граѓани, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  2. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)
  3. 3,0 3,1 3,2 Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)

Надворешни врскиУреди