Нина Спирова (Прилеп, 26 октомври 1938Србија, 11 септември 2020) — една од најпознатите македонски пејачки на староградска и народна музика на сите времиња. Со нејзиниот милозвучен и моќен глас остави трајни вредности, музички записи на неколку забавни мелодии кои станаа евергрини, како и на бројни бисери на староградската македонска музика.[1]

Нина Спирова
Животописни податоци
Роден(а)26 октомври 1938
ПотеклоПрилеп, Македонија
Починал(а)11 септември 2020 (81)
ЖанровиМакедонска народна музика, Македонска староградска музика, Македонска забавна музика
Инструментипејачка

Таа има исполнето и снимено голем број познати музички хитови, од страна на светски аранжери како и голем број на обработки на македонски народни песни. Ќе останат како трајни вредности нејзините интерпретации на „Бог да бие кој прв почна“, „Пилето ми пее“, „Не си го продавај Кољо чифликот“, „Судбо моја, судбино“, „Зајди, зајди, јасно сонце“, „Кажи, кажи либе Стано“, ,,Еден бакнеж", ,,Молчи, молчи" и многу други.

Скромна, ненаметлива, повлечена, насмеана,со многу малку, речиси ништо познато од нејзиниот приватен живот, со однесување несвојствено за пејачка која претставува ѕвезда од конкретниот калибар. Спирова засекогаш се повлече од естрадната сцена во почетокот на 80-тите години и веќе претставува дел од македонското музичкото минато.

Кариера уреди

Според нејзините почитувачи, но и музичките стручњаци, главен белег има оставено пеејќи ја македонската народна, но и староградската песна. Има учествувано на првите изданија на Скопскиот фестивал, а има соработувано со најпознатите македонски автори, композитори и музички аранжери, меѓу кои Драган Ѓаконовски - Шпато, Љубомир Бранѓолица, Димитар Масевски и многу други. Има снимено над 80 композиции само за музичката продукција на МРТВ, од кој поголемиот број се хитовите: „Молчи, молчи“, „Еден бакнеж“, „Езеро мое“, „Далечен крај“, „Пелистерски очи“, „На овој ден“ итн.

Има снимено сингл плочи на српскохрватски јазик, додека забележителен настап имала на фестивалот "Белградска пролет' ("Београдско пролеће") во 1964 година, со песната „Бела хризантема“.

Како еден од вечните евергрини, кои ќе останат да не асоцираат на прекрасното минато претставува и хитот „Еден бакнеж“ во придружба на Македонската Филхармонија. Безвременска песна која има учествувано на фестивалот „Опатија“ во 1962 година и се има закитено со првата награда.

Наводи уреди

  1. Jugoslovenski institut za novinarstvo (1965). Godišnjak Jugoslovenske radiotelevizije. Jugoslovenska Radiotelevizija.

Надворешни врски уреди