Никола Автовски-Боби

Никола Автовски-Боби (роден во Охрид – починат на 13 ноември 2017)[1][2] – македонски филмски и театарски глумец, член на Битолскиот народен театар

Никола Автовски-Боби
Роден Охрид
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Мис Стон
Солунските атентатори
Занимање глумец

ЖивотописУреди

Никола Автовски е роден во Охрид. Завршил средно воено музичко училиште во Вршац и работел во Битолскиот народен театар.

Автовски е познат и по изведбата на првиот македонски шлагер „Кажи зошто ме остави“.

ТворештвоУреди

Филмографија[1]Уреди

Година Филм Улога
1958 Мис Стон Коџобашијата
1961 Солунските атентатори /
1966 До победата и по неа /
1969 Време без војна /
1972 Истрел /
1973 Залез зад езерската земја ТВ-серија /

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди