Николска кула (Москва)

(Пренасочено од Николаева кула (Москва))

Николската кула (руски:Никольская башня) е кула која се наоѓа во Кремљ, на Црвениот плоштад во Москва, Русија.

Николска кула
Никольская башня
Поглед кон кулата
Карта
Општи податоци
ГрадЦрвен Плоштад, Москва
ЗемјаРусија
Почната1491
Проектирање и изградба
АрхитектПјетро Антонио Солари

Кулата била изградена во 1491 година[1], од страна на италијанскиот архитект Пјетро Антонио Солари. Кулата е посветена на Свети Никола.

Во времето на Советскиот Сојуз, на нејзиниот врв била ставена комунистичка ѕвезда. Така, нејзината висина од 67,1 метри, денеска заедно со ѕвездата изнесува 70,4 метри.

Наводи уреди