Нешто (филм од 2011)

(Пренасочено од Нешто (филм, 2011))

Нешто (англиски: The Thing) — американски научнофантастичен хорор-филм со Мери Елизабет Уинстед во главната улога. Историја е на Нешто од 1982 година на Џон Карпентер.

„Нешто“
РежисерМатийс ван Хейнинген
ПродуцентДејвид Фостер
Ерик Њуман
СценаристЕрик Хайксерър
Роналд Мур
Главни улогиМери Елизабет Уинстед
Улрих Томсен
Адеуале Акинуйе-Агбайе
КинематографијаМишел Абрамовиќ
ДистрибутерЮнивърсъл Студиос
Времетраење103 мин.
Држава САД
Јазиканглиски
норвешки
Буџет38.000.000 $[1]

Дејството се развива 3 дена пред настаните од филмот на Џон Карпентер. Палеонтологът Кејт Лојд (Мери Елизабет Уинстед) и нејзините двајца соработници Давида Морис (Давета Шерууд) и Адам Гудман (Ерик Кристијан Олсен) се приклучуваат кон норвешки научен тим, кој открива вонземски вселенски брод , урна и погребан во мразот на Антарктикот. Тие откриваат едно суштество кое се чини дека е загинало во несреќата пред векови.

Кога еден експеримент ослободува вонземјаните од мраз затвор, Кејт, Адам и Давида и се придружуваат на пилот на тимот, Картер (Џоел Едгъртън) за да се спасат од она што има способност да ги апсорбира и имитира совршено.

Глумечки составУреди

НаводиУреди

  1. „Can 'The Thing' remake help stop Universal's losing streak?“. Los Angeles Times. March 15, 2010. Посетено на April 20, 2010. (англиски)

Надворешни врскиУреди