Немања Крстиќ (роден на 2 март 1993 година) е српски професионален кошаркар за Капфенберг Булс од австриската кошаркарска суперлига. Тој ја претставува и кошаркарската репрезентација на Србија на меѓународните натпреварувања. Висок е 2.06 м, тој може да игра како крило или крилен центар.

Професионална кариера Уреди

Тој го направи своето професионално деби со КК Хемофарм во текот на сезоната 2011-12. Во летото 2012 година, тој потпиша со Мега Визура. [1] Во јули 2015 година, тој ја напушти Мега и потпиша со КК Игокеа.[2]

На 26 јули 2016 година, Крстиќ потпишал едногодишен договор со Морнар Бар.[3] На 9 декември 2016 година, тој се раздели со Морнар откако имаше просек од 3,6 поени и 1,5 скока по натпревар во десет натпревари во АБА лигата.[4] На 7 февруари 2017 година, Крстиќ потпишал со Капфенберг Булс за остатокот од сезоната 2016–17 ОБЛ.[5]

На 17 август 2017 година, Крстиќ потпиша со Динамик.[6] На 40 натпревари од Српската лига со Динамик, тој имаше просек од 15,5 поени и 5,6 скока по натпревар.

На 6 септември 2018 година, Крстиќ потпиша со Нови Пазар.[7] На 36 натпревари од Српската лига, тој имаше просек од 18,6 поени, 6 скока и 2,6 асистенции по натпревар. Беше најдобар играч во регуларниот дел од кошаркарската лига на Србија.[8] Со просечни 20,3 поени беше најдобар стрелец во српската Суперлига.[9]

На 9 август 2019 година, Крстиќ потпиша со унгарскиот тим Шолноки Олај КК.[10] Тој имаше просек од 8,4 поени и 3,2 скока по натпревар. На 21 август 2020 година, Крстиќ повторно се приклучи на Капфенберг Булс во Австрија.[11]

Репрезентативна кариера Уреди

Крстиќ беше член на српската кошаркарска репрезентација на Евробаскет 2013.

Наводи Уреди

 1. „Tandem prešao iz Hemofarma u Megu“. Mondo.rs (Serbian). 26 July 2012. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 10 September 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Nemanja Krstic signs with Igokea“. Sportando.com. 29 July 2015. Посетено на 29 July 2015.
 3. „Mornar Bar signed contract with Nemanja Krstić“. aba-liga.com. 26 July 2016. Архивирано од изворникот на 19 August 2016. Посетено на 27 July 2016.
 4. „Mornar parted ways with Dickerson and Krstić“. aba-liga.com. 9 December 2016. Посетено на 9 December 2016.
 5. „ECE BULLS KAPFENBERG VERPFLICHTEN TOP-SPIELER!“. ece-bulls.com (German). 7 February 2017. Архивирано од изворникот на 2017-02-08. Посетено на 7 February 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „KRSTIĆ I ZEKAVIČIĆ POTPISALI ZA DINAMIK“. kkdynamic.rs (Serbian). 17 August 2017. Посетено на 17 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. N., L. (6 September 2018). „Nemanja Krstić u Novom Pazaru“. b92.net (Serbian). Посетено на 14 September 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. „Nemanja Krstić MVP regularnog dela KLS i najbolji strelac Superlige Srbije“. indeksonline.rs.
 9. „Krstića žele klubovi iz Turske, Grčke i Nemačke“. rts.rs.
 10. „Szerb válogatottat igazolt az Olajbányász“. iszolnok.hu (унгарски). 9 August 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-11. Посетено на 14 September 2019.
 11. Prager, Stefan (August 21, 2020). „Kapfenberg Bulls bring back Nemanja Krstic“. Eurobasket. Посетено на August 22, 2020.

Надворешни врски Уреди