Национална школа за цивилна авијација

Национално училиште за цивилно воздухопловство (француски: 'École nationale de l'aviation civile') е француски универзитет основан во 1949 година со седиште во Тулуз. Овој универзитет е дел од France AEROTECH[1][2].

Од 1 јануари 2011 година , ова училиште е најголема европска авијациска школа. [3]

Мотото на универзитетот е: La référence aéronautique, што значи Референтни авиони.

НаводиУреди

  1. „Lancement de France Aerotech“. Архивирано од изворникот на 14. 10. 2013. конс. 02. 09. 2011. 
  2. „Création du réseau FRANCE AEROTECH“. 
  3. „Fusion ENAC-SEFA : la France a la plus grande école d’aviation européenne“. 

Надворешни врскиУреди