Мојзелвиц (германски: Meuselwitz) — град во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 12 километри северозападно од Алтенбург и 11 километри источно од Цајц.

Мојзелвиц
Административна зграда во Мојзелвиц
Административна зграда во Мојзелвиц
Административна зграда во Мојзелвиц
Грб на Мојзелвиц
Мојзелвиц во рамките на Германија
Мојзелвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Градоначалник Барбара Голдер (ДХС)
Основни податоци
Површина 57 км2
Надм. височина 170 м
Население 9.881 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 173 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04610
Повик. бр. 03448
Портал www.meuselwitz.de
Местоположба на градот Мојзелвиц во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 51°3′0″N 12°18′0″E / 51.05000° СГШ; 12.30000° ИГД / 51.05000; 12.30000

Историја

уреди

Во текот на Втората светска војна, во градот постоел подкамп на концентрацискиот камп Бухенвалд. Тој обезбедил работна сила за HASAG, третиот најголем барател на принудна работна сила во текот на војната. Сите подкампови на Бухенвалд биле фабрики на „HASAG“. Подкампот во Мојзелвиц имал 1.666 затвореници, од кои 1.376 жени. СС плаќал помалку за жени, бидејќи имале повисока стапка на морталитет.[2] Винтерсдорф е дел на градот Мојзелвиц од 1 декември 2007.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Едвард Виктор.Список на кампови, подкампови и други кампови.www.edwardvictor.com/Holocaust/List %20 of %20 camps.htm