Монс Селмерлев

Монс Петер Алберт Сален Селмерлев (роден на 13 јуни 1986) е шведски поп пејач и телевизиски водител.

Шведска Монс Семерлев
Биографски податоци
Родено имеМонс Петер Алберт Селмерлев
Роден(а)13 јуни 1986
ПотеклоЛунд, Шведска
Жанровипоп
ЗанимањаПејач
Мреж. местоОфицијално мрежно место

Тој бил дел од неколку музичкото шоу Идол 2005 каде го освоил петтото место, и бил победник во шоуто Let's Dance,. Во 2007 година ја издал својата песна "Cara Mia," која станала голем хит во Шведска и со која настапувал на Мелодифестивален истата година. Селмерлев бил домаќин на Allsång på Skansen од 2011 до 2013 година.

На Мелодифестивален учествувал трипати во 2007, 2009 и во 2015 кога конечно победил.

Тој ја претставувал Шведска na Евровизија 2015 со песната "Heroes" (превод на мак. Херои) и завршил како победник освојувајќи 365 бодови, што претставува трет највисок бодовен резултат на Евровизија.

ДискографијаУреди

Албуми
 • 2007: -{Stand By For...}-
 • 2009: -{MZW}-
 • 2014: -{Barcelona Sessions}-
Синглови
 • 2007:
  • -{Cara Mia}-
  • -{Work Of Art (Da Vinci)}-
  • -{Brother oh Brother}-
  • -{All I Want For Christmas Is You}- (са Агнес Карлсон)
 • 2008:
  • -{Miss America}-

Надворешни врскиУреди