Мобајл, Алабама

Координати: 30°42′N 88°3′W / 30.700° N; 88.050° W / 30.700; -88.050

За округот видете Мобајл (округ).

Мобајл (англиски: Mobile) е град во Алабама, САД, административен центар на округот Мобајл. Сместен е на брегот на Мексиканскиот залив. Основан е во 1702 година како главен град на француската колонија Луизијана и ја вршел таа функција сè до 1720 година. Мобајл е трет по големина град во Алабама по Бирмингем и Монтгомери и има население околу 192,000 жители.

Знаме на Мобајл, Алабама

Во Мобајл е роден писателот Грегори Бенфорд (р. 1941).