Мируше Хоџа

македонска професорка и преведувачка

Мируше Хоџа (родена: Мемдали; р. 19 септември 1969 во Скопје) ― македонска универзитетска професорка, преведувачка и научничка.[1]

Мируше Хоџа
Родена Мируше Мемдали
19 септември 1969(1969-09-19)(54 г.)
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Занимање универзитетски професор, преведувач и научник

Биографија уреди

Основно и средно образование завршила во Скопје. Дипломирала на Групата за албански јазик и книжевност и италијански јазик. По дипломирањето, извесно време била ангажирана како соработник во албанската редакција на МТВ.

Наводи уреди

  1. Македонска Енциклопедија 2. Скопје: Печат Скенпоинт, Скопје. 2009. стр. 1587, 1588. ISBN ISBN 978-608-203-024-1 (2) Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help). line feed character во |publisher= во положба 6 (help)