Милиес (грчки: Μηλιές) — село во Општина Бешик во Солунски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Милиес бил дел од општина Рендина[2].

Милиес
Μηλιές
Милиес is located in Грција
Милиес
Милиес
Местоположба во областа
Милиес во рамките на Бешик
Милиес
Местоположба на Милиес во Општина Бешик и областа Централна Македонија
Координати: 40°48′N 23°33′E / 40.800° СГШ; 23.550° ИГД / 40.800; 23.550
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаОпштина Бешик
Општ. единицаРендина
Надм. вис.&1000000000000006500000065 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно362
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.570 14
Повик. бр.+30-2397-xxx-xxx

Географија и местоположба

уреди

Селото се наоѓа на 3 километри јужно од Ставрос и 80 километри источно од Солун, во североисточниот дел на Халкидик. Селото се наоѓа на надморска височина од 95 метри, на брегот од Струмски Залив.

Историја

уреди

Во XIX век Мал Бешик било село во Лагадинската каза во рамките на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Турција и Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија.

Наводи

уреди
  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Архивирано на 13 ноември 2018 г. Greece Ministry of Interior (грчки)

Надворешни врски

уреди