Микеле Пациенца (англиски: Michele Pazienza; роден на 5 август 1982 година) — италијански фудбалер од средниот ред кој моментално игра во тимот на Болоња.

Микеле Пациенца
Michele Pazienza
Лични податоци
Роден на 5 август 1982
Роден во Сан Северо, Италија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција дефанзивен играч од средниот ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Болоња Болоња
Број 5
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2003 Фоџа 86 (6)
2003–2007 Удинезе 52 (0)
2005–2007Фјорентина (позајмен) 44 (0)
2007–2008 Фјорентина 8 (0)
2008-2011 Наполи 106 (4)
2011-2012 Јувентус 8 (0)
2012Удинезе (позајмен) 15 (1)
2012- Болоња 0 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 16 мај 2010
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 18 ноември 2008

Кариерата ја почнал во Фоџа, потоа играл за Удинезе, Фјорентина и Наполи. Во Јувентус пристигнал на 9 јуни како слободен играч откако му истекол договорот со Наполи. Потпишал на три години. За Јувентус дебитира на 2 октомври во дербито против Милан што заврши со победа на Јувентус од 2-0. Пациенца влезе како замена за Артуро Видал во судиското продолжение од мечот.