Менуа (ерменски: Մենուա) — петтиот познат крал на Урарту од околу 810 година п.н.е. до околу 786 година п.н.е..

Менуа
Крал на Урарту
Владеењеоколу 810 година п.н.е. – околу 786 година п.н.е.
ПретходникИшпуини
НаследникАргишти I
Роден(а)855-850 година п.н.е.
Починал(а)околу 786 година п.н.е.
ДецаАргишти I
ТаткоИшпуини
МајкаНајра

Тој бил помлад син на претходниот урартски крал, Ишпуини. Менуа беше признат како ко-владетел од страна на неговиот татко во последните години од неговото владеење. Менуа го зголеми царството преку бројни војни против соседните земји и остави голем број на натписи во целиот регион. Тој организирал централизирана административна структура, фортифицирал повеќе градови и изградил тврдини. Меѓу нив беше и Менуакинили која се наоѓа на планината Арарат. Менуа го развил системот за наводнување кој се протегал низ целото царство. Неколку од овие канали сè уште се во употреба денес.

Тој беше наследен од неговиот син, Аргишти јас.[1]

Поврзнао

уреди

Наводи

уреди
  1. Chahin, M. The Kingdom of Armenia: A History. стр. 77.