Мелина Меркури

Мелина Меркури (грчки : Μελίνα Μερκούρη) била грчка глумица, пејачка и политички активист, родена на 18 октомври 1920. година во Атина, а починала на 6 март 1994. година во Њујорк. Била член на Хеленскиот парламент, а во 1891. година станала првата жена министер за култура во Грција. Како глумица најзапазената улога ја остварила во филмот Никогаш во недела. За оваа улога била номинирана за американската филмска награда Оскар во 1960. година.

Мелина Меркури
Μελίνα Μερκούρη
Melina Mercouri (in Stockholm, 1982)
Роден(а)Мелина Амалија Меркури
18 октомври 1920
Атина
Починал(а)6 март 1994
Њујорк, САД
Занимањеактерка, член на парламентот, министер за култура на Грција
СопружникПанос Харокопос (1941–62; разведена)
Жул Дасен (1966–94)

Надворешни ВрскиУреди