Меза (француски: Meuse) — департман во областа Лорена на североисточна Франција, денес во регионот Голем Исток, наречен по реката Меза.

Меза
Meuse
департман
Грб на Меза
Местоположба на департманот Меза
Местоположба на департманот Меза
Координати: 49°00′N 05°20′E / 49.000° СГШ; 5.333° ИГД / 49.000; 5.333
ЗемјаФранција
РегионГолем Исток
ПрефектураБар ле Дик
ПотпрефектуриКомерси
Верден
Управа
 • Претседател на Генералниот советКристијан Нами
Површина1
 • Вкупна6.211 км2 (2,398 ми2)
Население (1999)
 • Вкупно192.198
 • Ранг88-ми
 • Густина31/км2 (80/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департман бр.55
Окрузи3
Кантони31
Општини498

Историја уреди

Меза е еден од изворните 83 департмани создадени со Француската револуција на 4 март 1790. Била составена од поранешните покраини Бароа (подрачјето на Бар ле Дик) и Три Епископии (подрачјето на Верден).

Департманот е историски забележителен како едно од главните војувалишта на Првата светска војна. Во 1916 тука се одиграла значајната Верденска битка.

Географија уреди

Меза му припаѓа на регионот Голем Исток и се граничи со департманите Ардени, Марна, Горна Марна, Вогези, Мерт и Мозел и Белгија на север. Делови од депармтнот влегуваат во состав на Регионалниот природен парк Лорена.

Поважни реки во департманот се:

Демографија уреди

Населението на Меза забележило голем пад почнувајќи од XIX век поради големите преселби село-град.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди