Маја Даг или Мајадаг (на грчки: Φανός: , Фанос, до 1926 година Μαγιαδάγ, Мајадаг,[2] на турски: Mаyаdаğ, Мајадаа) — село во Грција, општина Пајонија, област Централна Македонија со 168 жители (2001).[3]

Маја Даг
Φανός
Џамија во Маја Даг во 20. век
Џамија во Маја Даг во 20. век
Маја Даг is located in Грција
Маја Даг
Маја Даг
Координати: 41°07′N 22°47′E / 41.117° СГШ; 22.783° ИГД / 41.117; 22.783Координати: 41°07′N 22°47′E / 41.117° СГШ; 22.783° ИГД / 41.117; 22.783
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Општ. единицаБојмица
Надм. вис.&10000000000000294000000294 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно168
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

ГеографијаУреди

Селото е сместено во североисточните падини на планината Пајак на 14 километри северно од градот Бојмица (Аксиуполи).

ИсторијаУреди

 
Плоштадот во Маја Даг, во Првата светска војна

Во XIX век Маја Даг е големо турско село во казата Аврет Хисар (Кукуш) на Отоманското Царство. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Маада (Mааdа) е населба во казата Аврет Хисар (Кукуш) со 600 домаќинства, како и тоа дека жителите се 1.496 муслимани.[4] Според статистиката на Васил К’нчов („Македония. Етнография и статистика“) во 1900 година Маја Даг е село во гевгелиската каза со 3.200 жители Турци.[5]

Во 1913 година селото влегува во рамките на Грција. Населението се иселува во Турција и на негово место се населени Грци бегалци. Во 1926 година селото е преименувано во Фанос.[6] Во 1928 година целото село е бегалско со 146 семејства и 582 жители бегалци.[7]

НаводиУреди

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μαγιαδάρ -- Φανός
  3. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας.
  4. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995. стр. 168-169
  5. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.152.
  6. „Δημήτρης Λιθοξόου. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  7. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.