Матео Гендузи

(Пренасочено од Матео Гундузи)

Матео Гендузи (француски: Mattéo Guendouzi, 14 април 1999) — француски фудбалер, играч од средниот ред на Арсенал и на француската репрезентација под 21 година.

Матео Гендузи
Гензуди во дресот на Арсенал во 2018
Лични податоци
Полно име Матео Гендизо Олие
Роден на 14 април 1999(1999-04-14)(25 г.)
Роден во Поаси, Франција
Држава Франција Франција
Висина 1.85 m[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Арсенал Арсенал
Број 29
Младинска кариера
2005–2014 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
2014–2016 Лорјан Лорјан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016–2017 Лорјан Лорјан Б 24 (0)
2016–2018 Лорјан Лорјан 26 (0)
2018– Арсенал Арсенал 41 (0)
Репрезентација
2016–2017 Франција Франција 18 7 (0)
2017 Франција Франција 19 2 (1)
2017–2018 Франција Франција 20 3 (1)
2018– Франција Франција 21 10 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15 септември 2018

Кариера

уреди

Рана кариера

уреди

Гендузи ја започнал својата кариера во академијата на Париз Сен Жермен. Тој го напуштил Париз за да се приклучи на Лорјан во 2014 година.

Лорјан

уреди

Гендузи го направил своето деби за Лориент на 15 октомври 2016 година предводен од Шакед Мансур, во Лига 1 во натпревар против Нантес. Тој одиграл девет пати во сите натпреварувања,[2]

Арсенал

уреди

На 11 јули 2018, за време на летниот трансфер, било соопштено дека Гендузи се приклучил на премиерлигашот Арсенал за непозната цена, за кој се верува дека е над 7м плус бонуси.[3]

На 28 јули, тој го направи своето второ деби во пријателски меч против својот поранешен клуб Париз Сен Жермен во Сингапур. Тој почна да игра, импресиониран и помогнал на неговиот тим да го победи на Париз Сен Жермен 5-1.[4] На 12 август 2018, Гундузи го направи своето премиерлигашко деби во Арсенал при отворање на сезоната против Манчестер Сити[5].

Наводи

уреди
  1. „Matteo GUENDOUZI“. www.lfp.fr. Архивирано од изворникот на 2019-09-29. Посетено на 2018-10-04.
  2. „Matteo Guendouzi in 2016/2017“. Soccerbase. 9 July 2018. Посетено на 9 July 2018.
  3. Wheatley, Chris (11 July 2018). „Who is Matteo Guendouzi? The French teenage wonderkid who has joined Arsenal“. Goal. Посетено на 25 July 2018.
  4. „Arsenal 5-1 PSG: Alexandre Lacazette leads second-half blitz after captain Mesut Ozil opener“. Evening Standard. 28 July 2018. Посетено на 28 July 2018.
  5. „Arsenal 0-2 Man City: Unai Emery's opener is a reality check for Arsenal“. BBC Sport (англиски). 2018-08-12. Посетено на 2018-08-13.

Надворешни врски

уреди