Марија Ремењ

украинска атлетичарка

Марија Ремењ (украински: Марія Віталіївна Рємєнь; Макеевка, 2 август 1987) — украинска атлетичарка, чија специјалност била спринт дисциплина на 60, 100 и 200 метри. Со Олесија Пов, Наталија Погребњак и Јелисавета Бризгин, таа била член на националната штафета 4 х 100 м и освоила злато на Европското првенство во 2010 година со 42,29, што било најдобро време на светот таа година [1].

Марија Ремењ

Спортска кариера уреди

На Европското јуниорско првенство во 2009 година (У-23) била седмо место. Во истата година на Светското првенство во Берлин, со штафетата таа не успеала да стигне до финалето.[2]

Во 2010 година, таа исто така се натпреварувала на Светското првенство во салата во 2010 година на 60 метри и испаднала во полуфиналето.[3]

Таа остварила личен рекорд од 60 метри на Европското првенство во 2011 година во Париз, кога била втора со 7,15. [1] и на Светскиот куп во 2011 во Тегуа со штафетата била трета во светот со 42,51. [2]. Штафетата била составена од: Олесја Повх, Наталија Погребњак, Марија Ремењ и Христина Стуј.

Во 2012 година, таа го постигнала својот најголем успех. На Европското првенство во Хелсинки, таа станала европска шампионка на 200 метри [3], а на Олимписките игри во Лондон со штафетата на Олесија Повх, Христина Стују, Марија Ремењ и Јелизавета Бризгин, била трета со нов национален рекорд од 42.04.

Европското првенство на затворено во 2013 година во Гетеборг успешно го започнала. На 100 метри била втора.

Таа била двократен украински шампион во трката на 200 метри (2009, 2010 година).

Лични записи уреди

на отворено
100 м - 11.06 (+1.1), Јалта, 5 јуни 2013 година.
150 м - 16,73 (+2,0), Амстердам, 31 август 2013 година
200 м - 22,58 (+1.3), Лондон (ЛОИ), 6 август 2012 година
во салата
50 м 6,18, Лијевен, 14 февруари 2012 година
60 м 7,10, Гетеборг (ЕП). 3 март 2013 година
200 м 23,71, Волгоград, 21 јануари 2012 година

Награди и признанија уреди

За медалот освоен на Олимписките игри во 2012 година, на 15 август 2012 година претседателот на Украина и подарил орден на принцезата Олга III.[4]

Извори уреди

Надворешни врски уреди