Манастирец

село во Општина Росоман

Манастирец — село во Општина Росоман, во областа Тиквеш, во околината на градот Кавадарци.

Манастирец
Манастирец во рамките на Македонија
Манастирец
Местоположба на Манастирец во Македонија
Манастирец на карта

Карта

Координати 41°29′17″N 21°56′40″E / 41.48806° СГШ; 21.94444° ИГД / 41.48806; 21.94444
Регион  Вардарски
Општина Росоман
Област Тиквеш
Население 268 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 11028
Надм. вис. 322 м
Манастирец на општинската карта

Атарот на Манастирец во рамките на општината
Манастирец на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Селото е сместено во областа Тиквеш, оддалечено 10 километри северно од Кавадарци, 19 километри западно од Неготино и 4,5 километри јужно од општинскиот центар Росоман.

Историја уреди

Подрачјето на Манастирец е населено уште од бронзеното време, за што сведочи наоѓалиштето Хусков Рид над селото.[2]

Стопанство уреди

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948273—    
1953261−4.4%
1961256−1.9%
1971203−20.7%
1981173−14.8%
ГодинаНас.±%
1991116−32.9%
1994117+0.9%
2002321+174.4%
2021268−16.5%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Манастирец живееле 188 жители, сите Македонци, од кои 116 христијани и 72 муслимани.[3] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Манастирец имало 72 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Македонци.[5]

Според пописот од 2002 година селото имало 321 жител, од кои 315 Македонци и 6 Срби.[6]

Според пописот од 2021 година селото живееле 268 жители, од кои 249 Македонци, 1 Албанец, 12 Срби и 6 лица без податоци.[7]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 188 72 273 261 256 203 173 116 117 321 268
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Родови уреди

Според истражувањата од 1920-тите, родови во селото биле:[12]

 • Македонски муслимански: Веселовци-Оџевци (4 к.) староседелци од старото село; Сулејмановци (3 к.) доселени се од Кавадарци на почетокот од XIX век; Јусуфовци (4 к.) и Салијовци (1 к.) доселени се во различен период од Сирково.
 • Македонски православни: Соколовци (2 к.) доселени се од селото Паликура во 1850 година; Соколовци (1 к.) доселени се од селото Бунарче, а таму од Мариово; Нацовци (1 к.) доселени се од селото Рибарци; Иговци (1 к.) доселени се од селото Ракле; Малиновци (1 к.) доселени се од селото Трстеник; Науновци-Табаковци (1 к.) доселени се од селото Рибарци, а таму од Сопот; Мицовци (1 к.) доселени се од селото Ваташа.

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 715 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[13]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 258 гласачи.[14]

Културни и природни знаменитости уреди

Археолошки наоѓалишта[2]

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Фудбалскиот клуб Љубаш се натпреварува во општинската лига на Кавадарци.

Иселеништво уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 154. ISBN 9989-649-28-6.
 3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900. стр.153
 4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 104 - 105.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец.
 13. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 14. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски уреди