Максатиха ( руски: Максатиха) е населено место со административен статус на мало гратче ( руски: посёлок городского типа) во европскиот дел на Руската Федерација . Административно, припаѓа на Максатишкиот реон на Тверската област, кој е исто така административен центар.

Плоштадот на Слободата во Максатиха

Според проценките на Националната статистичка служба, во 2014 година во градот живееле 7 906 жители.

ГеографијаУреди

Гратчето Максатиха се наоѓа во источниот дел на Тверската област и лежи на бреговите на реката Молога, на местото каде што се влева реката Волчина, на околу 117 километри северно од административниот центар на областа на градот Твер.

Важна е железничката станица на линијата Бологоје - Сонково - Рибинск .

ИсторијаУреди

Првото писмено споменување на оваа населба датира од 1545 година и се споменува населбата Максјатиха ( руски: Максатиха) како важно патничко одморалиште. Од 1772 година селото станало дел од Бежецкиот округ под власта на кнежевото семејство Мељницки. По изградбата на железницата во 1870 година населбата исто така добила своја железничка станица.

Од 1928 година Максатиха има статус на град со регионално значење.

Недалеку од населбата, на 19 мај 1978 година се случила авионска несреќа во која принудно слетал патничкиот авион Туполев Ту-154Б на линијата Баку-Ленинград, а по тој повод загинаа 4 патници.

ТранспортУреди

Гратчето има железничка и автобуска станица, обезбедувајќи директна комуникација на далечина со Твер, Санкт Петербург, Кашин, Лесноје, Пестово. Во рамките на градската населба има две општински автобуски линии:

  • Плоштад - улица Лесотехническаја;
  • Плоштад - селската фабрика;

Општинските автобуски линии заминуваат од Плоштадот Слобода, отворени секој ден, освен во недела, работното време е 07:00 до 18:00 часот во работните денови, од 09:00 до 18:00 часот во сабота. Интервалот на движење е од 1 до 3 часа. До 70-тите години на XX век постоела тесна пруга Максатиха - Данилково - реката Негуш, по која се земале дрва од сеча.

 
Црква на сите светци во Максатиха

ДемографијаУреди

Според податоците од пописот во 2010 година во градот живееле 8 744 жители, додека според проценките за 2014 година таму живееле 7 906 жители.

Движење на бројот на жителите
1897 година 1959 година 1970 година 1979 година 1989 година 2002 година 2010 година 2014 година
--- 6 863 7 861 8 719 10 217 9 753 8 744 7 906

Види повеќеУреди

Користена литератураУреди

Надворешни врскиУреди