Македонска ракометна Супер лига (мажи) 2022/23

Македонската ракометна Супер лига 2022/23 — 31. издание на Македонската Супер Лига. Групите за натпреварувачката сезона биле извлечени во просториите на Ракометната федерација на Македонија на 6 јули 2022 година.[1]

Супер лига 2022/23
Лига Македонска Супер Лига
Спорт ракомет
Број на екипи 16
ТВ Партнер/и МРТ 3
Сезонски прваци Еурофарм Пелистер
  вицепрваци Алкалоид
Сезони на Супер лига

← 2021/22

2023/24 →

Еурофарм Пелистер ја освоил својата прва титула.

Екипи уреди

Екипа Град Сала Капацитет Забелешка
Алкалоид Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000 Група А
Бутел Скопје Скопје Училишна сала Андон Димитров 500
Вардар 1961 Скопје Спортски центар Јане Сандански 5,400
Вардар Неготино Неготино Спортска сала Св. Кирил и Методиј 500
Куманово Куманово Спортска сала Куманово 4,150
Охрид 2013 Охрид Спортска сала Билјанини Извори 3,000
Прилеп 2010 Прилеп Училишна сала Ристе Ристески - Ричко 500
Струга Струга Спортски центар Тими 1,000
Голден Арт Скопје Спортски центар Јане Сандански (мала сала) 500 Група Б
Еурофарм Пелистер Битола Спортска сала Боро Чурлевски 3,500
Еурофарм Пелистер 2 Битола Спортска сала Боро Чурлевски 3,500
Јуниор К. В. Скопје Училишна сала Архиепископ Доситеј 500
Пролет 62 Скопје Училишна сала Македонско Сонце 500
Радовиш Радовиш Спортска сала 25 Мај 1,400
Скопје 2020 Скопје Спортска сала Форца 500
Тиквеш 2014 Кавадарци Спортска сала Јасмин 1,800

Група А уреди

Табела уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Вардар 1961 14 14 0 0 465 313 +152 42
2. Алкалоид 14 11 0 3 474 348 +126 33
3. Бутел Скопје 14 10 0 4 376 337 +39 30
4. Охрид 2013 14 8 1 5 368 338 +30 25
5. Струга 14 5 2 7 358 391 -33 17
6. Прилеп 2010 14 4 1 9 358 434 -76 13
7. Вардар Неготино 14 1 0 13 320 436 -116 3
8. Куманово 14 1 0 13 322 444 -112 3

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.

Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

Резултати уреди

Дома \ Гости АЛК БУТ ВАР ВНЕ КУМ ОХР ПРИ СТР
Алкалоид 21–19 22–30 40–16 47–16 24–22 37–22 36–29
Бутел Скопје 28–27 23–26 31–24 31–28 24–23 32–25 27–25
Вардар 1961 28–25 30–21 41–19 37–21 32–25 41–27 36–23
Вардар Неготино 25–39 20–27 25–38 24–26 21–27 28–29 24–26
Куманово 26–40 19–31 18–31 26–27 22–31 27–29 23–30
Охрид 2013 28–29 25–22 22–27 28–25 32–17 33–26 22–22
Прилеп 2010 30–43 25–33 19–34 22–18 33–29 25–26 21–28
Струга 29–44 19–27 23–34 36–24 21–20 22–14 25–25

Група Б уреди

Табела уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Еурофарм Пелистер 14 13 1 0 454 313 +141 40
2. Пролет 62 14 10 2 2 395 347 +48 32
3. Еурофарм Пелистер 2 14 9 1 4 392 348 +44 28
4. Тиквеш 2014 14 9 1 4 369 345 +24 28
5. Голден Арт 14 6 0 8 348 373 -25 18
6. Скопје 2020 14 3 0 11 330 395 -65 9
7. Радовиш 14 1 2 11 341 411 -70 5
8. Јуниор К. В. 14 1 1 12 342 439 -97 4

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.

Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

Резултати уреди

Дома \ Гости Г.А. ЕУП ЕП2 ЈКВ ПРО РАД СКО ТИК
Голден Арт 18–31 20–28 36–34 23–27 29–25 30–27 24–27
Еурофарм Пелистер 32–25 36–27 38–20 37–25 29–23 32–17 30–21
Еурофарм Пелистер 2 25–21 28–28 33–23 23–25 29–23 28–19 28–23
Јуниор К. В. 20–28 25–38 28–33 25–34 28–31 26–25 25–32
Пролет 62 27–21 23–24 28–22 32–21 34–29 35–30 24–19
Радовиш 22–23 23–36 24–35 22–22 27–27 23–24 22–28
Скопје 2020 20–29 20–25 23–28 28–26 22–30 28–24 20–29
Тиквеш 2014 28–21 20–30 27–25 29–20 24–24 32–25 30–27

Плеј-аут уреди

Табела уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Голден Арт 14 10 0 4 417 362 +55 33
2. Струга 14 9 0 5 405 386 +19 30
3. Прилеп 2010 14 7 2 5 359 342 +17 25
4. Куманово 14 7 2 5 383 361 +22 24
5. Скопје 2020 14 7 1 6 384 379 +5 24
6. Вардар Неготино 14 6 1 7 381 401 -20 19
7. Јуниор К. В. 14 5 3 6 361 355 +6 18
8. Радовиш 14 0 1 13 334 438 -104 2

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во баражот за опстанок
Испаѓање во Првата Лига

Плеј-оф уреди

Табела уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Еурофарм Пелистер 14 13 0 1 397 328 +69 42
2. Алкалоид 14 11 1 2 385 342 +43 36
3. Вардар 1961 14 10 1 3 396 319 +77 34
4. Тиквеш 2014 14 5 3 6 370 379 -9 18
5. Бутел Скопје 14 5 0 9 310 342 -32 16
6. Охрид 2013 14 5 0 9 337 367 -30 15
7. Еурофарм Пелистер 2 14 3 0 11 336 384 -48 10
8. Пролет 62 14 1 1 12 308 378 -70 6

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во Лигата на Шампионите
Пласман во Европската лига
Пласман во Европскиот куп

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Извлечени натпреварувачките броеви за Супер лига мажи сезона 2022/23 Ракометна федерација на Македонија, 6 јули 2022

Надворешни врски уреди