Македонска филхармонија

Македонска филхармонија — единствениот симфониски оркестар во земјата. Од основањето до денес, оркестарот игра важна улога на полето на музичката уметност во Македонија и како претставник на домашната класична музика во странство. Со него раководеле истакнати македонски и странски диригенти и настапувале видни солисти. Гостувала во разни земји во Европа, како и Средна и Латинска Америка.

Македонска филхармонија
Биографски податоци
ПотеклоМакедонија Скопје,
Република Македонија
ЖанровиКласична музика
ЗанимањаФилхармониски оркестар
Период на активност24 ноември 1944 - денес
ИздавачиМПММФ
Мреж. местоfilharmonija.mk
Членови
Диригент
Борјан Цанев
Директор
Виктор Илиески, в.д.

Има широк репертоар од симфониски, вокално-инструментални и камерни дела од класичното, современото творештво од домашни и странски композитори. Во склоп филхармонијата повремено работи и камерен оркестар.

ИсторијатУреди

Филхармонијата е основана е на 24 ноември 1944 г. со одлука на управата, а од страна на група музичари, на чело со диригентот Тодор Скаловски. На почетокот, оркестарот се состоел од триесетина музичари, предводени од Скаловски и Трајко Прокопиев. Најпрвин, оркестарот настапувал на свечености и академии, а првиот јавен концерт бил одржан одржан на 15 декември 1945 г. Во текот на своето постоење, Филхармонијата работела во состав на други организации и установи, под имињата: „Скопска филхармонија“, „Државен симфониски оркестар“, „Симфониски оркестар на Радио Скопје“ и „Оркестар на Операта на МНТ“, а во 1960 г. станала самостојна установа, под името „Македонска филхармонија“.[1]

По повод јубилејот 70 години од основањето, на 15 декември 2014 година била промовирана монографијата „70 години Македонска филхармонија“, чии автори се Тина Иванова и Роза Нолчева-Ангеловска.[2]

НастапиУреди

Покрај редовниот репертоар во Македонија, Македонската филхармонија гостувала во повеќе земји: Јужна Америка, Белгија, Холандија, Швајцарија, Шпанија, Полска, СССР, Романија, Бугарија, Турција, Италија, Србија, Црна Гора и други.

ДиригентиУреди

Покрај нејзините основачи, со филхармонијата раководеле голем број на странски и домашни диригенти[3]:

Познати изведувачиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Македонска филхармонија“. Македонска енциклопедија. , книга . Скопје: МАНУ. стр. стр. Text "series " ignored (help)CS1-одржување: излишна интерпункција (link)
  2. „Монографија за 70 години Македонска филхармонија“, Дневник, година XVIII, број 5643, вторник, 16 декември 2012, стр. 19.
  3. „Историјат на Македонската филхармонија“. Архивирано од изворникот на 2014-02-08. Посетено на 2014-01-21.

Надворешни врскиУреди