Мазсалаца (општина)

Општина Мазсалаца (латвиски: Mazsalacas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Мазсалаца
Mazsalacas novads
Општина
Mazsalacas novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеМазсалаца
Управа
 • ГрадоначалникГунарс Зунда
Површина
 • Вкупна417,9[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно4,042[2]
Мреж. местоwww.mazsalaca.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди