Магдебург (административен округ)

Магдебург бил еден од трите владини окрузи на Саксонија-Анхалт, Германија, кој се наоѓал на северот на покраината.

Магдебург
Административен округ
Карта на Saxony-Anhalt со округот Магдебург
Карта на Saxony-Anhalt со округот Магдебург
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаСаксонија-Анхалт
Укинат2004-01-01
Админ. центарМагдебург
Површина
 • Вкупна11.737 км2 (4,532 ми2)
Население (2000)
 • Вкупно1.220.231
 • Густина100/км2 (270/ми2)

ИсторијаУреди

Округот бил основана во 1815, како единица во провинцијата Саксонија во кралството Прусија, станувајќи дел од Саксонија-Анхалт по Втората светска војна. Владиниот округ беше распуштен на 1 јануари 2004. Неговите функции беа преземени од страна на Landesverwaltungsamt, кој има три канцеларии во поранешните седиште на окружните влади.

ЕдинициУреди

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Алтмаркрајс Залцведел
 2. Ашерслебен-Штасфурт
 3. Бердекрајс
 4. Халберштат
 5. Јериховер Ланд
 6. Орекрајс
 7. Кведлинбург
 8. Шенебек
 9. Штендал
 10. Вернигероде
 1. Магдебург

ПоврзаноУреди