Магазин е хрватски поп бенд од Сплит. Основан е во 1979 година под името Далматински магазин („ Далматинско списание“ на хрватски јазик ), групата брзо започнала да прави белег на локалните фестивали на поп-музиката со своите песни под влијание на далматинската народна музика. Составот на групата моментот се состои од главниот вокалист Андреа Шушњара, гитаристот Жељко Баричиќ и бас гитаристот Ненад Весановиќ Кеко. Баришиќ е единствениот активен основачки член, иако Весановиќ се појавува на секој албум до денес.

Магазин
ПотеклоСплит, Хрватска
Жанр(ови)Поп
Години на активност1979-present
Продукциска куќа/ќи
ЧленовиЖељко Баричиќ
Ненад Весановиќ
Андреа Шушњара
Поранешни членовиТончи Хуљиќ
Иван Хуљиќ
Мирo Црнко
Игор Биочиќ
Зоран Маринковиќ
Анте Милетиќ
Вокали:
Мајда Шолетиќ
Марија Кузмиќ
Љиљана Николовска
Данијела Мартиновиќ
Јелена Розга
Ивана Ковач

ИсторијаУреди

ЧленовиУреди

Тековни членовиУреди

 • Жељко Баричиќ - гитара (1979-денес)
 • Ненад Весановиќ - Кеко - бас гитара (1979-денес)
 • Андреа Шушњара - главен вокал (2010-сегашен)

Поранешни членовиУреди

 • Игор Биочиќ - бас гитара (1979)
 • Зоран Маринковиќ - тапани (1979-1984)
 • Миро Црнко - клавиатура (1979-1992)
 • Тончи Хуљиќ - клавиатури (1979-2006)
 • Анте Милетиќ - тапани (1984-2014)
 • Иван Хуљиќ - тастатури (2006-2014)

Поранешни вокалиУреди

 • Мајда Шолетиќ - главен вокал (1979-1982)
 • Марија Кузмиќ - главен вокал (1982-1983) [1]
 • Љиљана Николовска - главен вокал (1983-1990)
 • Данијела Мартиновиќ - главен вокал (1991-1996)
 • Јелена Розга - главен вокал (1996-2006)
 • Ивана Ковач - главен вокал (2006-2010)

ДискографијаУреди

НаводиУреди

 1. „Magazin“. shop.crorec.hr (хрватски). Croatia Records. Посетено на 19 November 2019.

Надворешни врскиУреди