Мавроноресгребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Мавронорес'
Мавронорес' во рамките на Егејска Македонија
Мавронорес'
Местоположба на Мавронорес' во Егејска Македонија
Мавронорес' на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501080102
Мавронорес' на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Во Отоманското Царство уреди

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Мавропорос се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 37 куќи.[1]

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 71.

Надворешни врски уреди