Луковица (Македонска Каменица)


Луковица е село во Општина Македонска Каменица, во областа Осоговија, во околината на градот Македонска

Луковица
Луковица is located in Македонија
Луковица
Местоположба на Луковица во Македонија
Координати 42°1′15″N 22°36′56″E / 42.02083° СГШ; 22.61556° ИГД / 42.02083; 22.61556Координати: 42°1′15″N 22°36′56″E / 42.02083° СГШ; 22.61556° ИГД / 42.02083; 22.61556
Општина Општина Македонска Каменица
Област Осоговија
Население 269 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 588 м
Луковица на општинската карта
Луковица во Општина Македонска Каменица.svg

Атарот на Луковица во рамките на општината

Каменица.

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Осоговија, оддалечено 5 километри југоисточно од Македонска Каменица и 19 километри западно од Делчево.

ИсториjaУреди

Во XIX век, селото е дел од Малешевската каза во Отоманската Империја.

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Луковица живееле 140 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Луковица имало 80 Македонци, егзархисти.[2]

Според пописот од 2002 година, селото Луковица има 269 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 140[1] 80[2] 290 349 372 350 324 286 304 269

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 229.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 140-141.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.

Надворешни врскиУреди