Луиз Берфит-Донс (англиски: Louise Burfitt-Dons; р. 22 октомври 1953) — британска писателка, хуманитарна работничка и поранешна кандидатка од Конзервативната партија.

Берфит-Донс е најпозната по нејзината работа против малтретирање како основач на добротворната организација Act Against Bullying и соосновач на Kindness Day UK.

Раните години и семејството

уреди

Луиз Оливијан Бајрес е родена од Олив и Јан Бајрес во мала пустинска болница во Магва, во областа Бурган јужно од Кувајт Сити. Нејзиниот татко работел за Кувајт Оил Компани, а нејзината мајка водела градинка. Таа имала постар брат, Лоренс. Таа присуствувала на англо-американското училиште во Кувајт, а подоцна и на средното училиште Хертфордшир и Есекс и на училиштето за девојчиња Ашфорд во Кент. Таткото на Берфит-Дон починал од рак кога таа имала 26 години. За време на неговото боледување, таа добила лиценца за алкохол и го превзела управувањето со „Белиот коњ“ во Источен Бергхолт за да може да се грижи за него.

Берфит-Донс има две ќерки, Брук Берфит[1][2][3] и Арабела (р. 1992 година),[4] од нејзиниот сопруг пилот Доналд Берфит-Донс, Новозеланѓанец со кого се запознала и се омажила во Лондон во 1982 година. додека тој бил во прекуокеанска база со Квантас. Двојката живеела во Австралија помеѓу 1982-93 година, каде Луиз работела како глумица и пишувала драми за сцената во Сиднеј. Таа глумела во театарска претстава за вечера со Ендру Харвуд во 1988 година. Таа живее во Чизик, Лондон.[5]

Социјален коментар

уреди

Луиз се појавила на Sky News, Good Morning America, Channel Four News, ITV News London, ITN, BBC Breakfast and Talk Radio Europe, BBC Surrey и BBC Sussex, BBC Oxford, LBC, PM, Talkradio The World вечерва. Таа пишувала за социјални работи и политички прашања за низа блогови, вклучувајќи ги и Conservative Home и Conservative Way Forward.[6] Таа е редовен рецензент на вести во шоуто Тркалезна маса на Ијан Колинс на LBC.

Зајакнување на Британија

уреди

Во 2012 година, по посетата на низа различни бизниси,[7] таа формирала онлајн иницијатива наречена „Зајакнување на Британија“ за да поттикне и промовира нови идеи и компании кои и помагаат на Британија. Ја опфатила инфраструктурата, одбранбената индустрија, образованието, како и мотивационите фактори.[8][9] Таа предложила повеќе почесни титули за инженерите кои би помогнале да се зајакне нивниот имиџ и да се помогне со недостигот на вештини [9] Од 2017 година, веб-страната била нерегистрирана и не се поврзувала.

Кампања

уреди

Од формирањето на Акт против малтретирање, Берфит-Донс отворено зборувала за лошите ефекти на племенскиот начин на живеење во општеството како говорник и писател. Таа се залагала дека племето се зголемува и стапува на сила во сите форми на модерното општество што доведува до социјални немири. Чувствувајќи потреба да го изрази она што јавноста и го доверува, таа организирала низа кампањи за промовирање на човечкото достоинство и индивидуалност во современото општество.

Таа ја организирала кампањата „Кул да бидам љубезен“ во 2000 година; две години подоцна ја основала Националната кампања за пристојност во 2002 година.[10] и, во 2006 година, кампањата „Оценување не деградира“. Шкотланѓанецот ја цитирал како предлагал како Големиот брат на славните го легитимира растечкиот тренд на однесување на малтретирање во училниците низ целата земја.[11] Таа зборувала на Форумот на Конзервативната женска организација [12] во Долниот дом за сајбер малтретирањето, тврдејќи дека денес „децата треба да бидат подеднакво паметни како познатите личности, но без општествена поддршка“. Како одговор на растечкиот тренд на злоупотреба на интернет, таа ја основала кампањата CyberKind, која била лансирана на Денот на сеќавањето (11 ноември) 2009 година.

Берфит-Донс го основала Движењето за добрина во Велика Британија и ко-основач на Денот на љубезноста во Велика Британија.[13][14] Таа се појавила на BBC Breakfast на првиот Ден на љубезноста во Обединетото Кралство на 13 ноември 2010 година заедно со Кети Лет која тврдела дека Англичаните биле патронизирачки и непријателски настроени.[15] Во 2007 година таа почнала да води кампања за глобалното затоплување и кажала дека „климатските промени може да бидат крајниот проблем што не обединува сите нас“.[се бара извор]

Награди

уреди

Во 2006 година, таа била номинирана како ангел херој за проектот „Мојот херој“. Во мај 2009 година, таа била поканета да стане член на Кралското друштво за уметности како признание за нејзината работа со деца, како и за признавање на нејзините напори како активист и говорник за хуманитарни и еколошки прашања.[се бара извор]

Глобално затоплување

уреди

Берфит-Донс ја коосновала Алијансата за глобално затоплување која била формирана во јануари 2006 година за да најде решение за кризата. На 2 декември 2008 година, таа го отворила каналот за [16] на YouTube. Таа била на чело на меѓународната кампања „Жешки жени“,[17] која ги охрабрила жените да станат поактивни во прашањата за климатските промени и да ги намалат емисиите на јаглерод и значително ја подигнала свеста за разликите помеѓу машкото и женското размислување за овие прашања.[18] „Шкотланѓанецот“ ги цитирал тврдењата на Берфит-Дон дека „немилосрдниот пораст на емисиите на CO2 постепено ги зголемува планетарните температури, ја зголемува водената пареа во атмосферата со пропорционален пораст на врнежите и сè посилните шеми на ветрови што случајно се појавуваат низ целиот свет“.[19]

Феминизам

уреди

Берфит-Донс се вклучила во женските прашања поради нејзината добротворна работа како мотивациски говорник и ментор. Во октомври 2009 година, таа била дел од нова феминистичка дебата на Универзитетот Кембриџ [20][21] со уредничката на списанието Cosmopolitan, Луиз Корт и Едвина Кари. Берфит-Донс ја основала Мрежата на женски говорници на Кралското друштво за уметност, чија мисија е „да го подигне профилот на жената во општеството со поголема вклученост во јавното говорење“. Таа претседавала на отворање на настанот во Институтот за машински инженери на 9 ноември 2010 година во јавната дебата насловена „Големата женска дебата: Дали жените зборуваат премногу или премалку?“ [22] Таа верува дека некои феминистички групи го киднапирале и радикализирале движењето за еднаквост и ја катализирале дебатата околу феминизмот повикувајќи се на повеќе родовиот реализам преку нејзиниот блог The Common Sense Feminist.[23][24] Нејзината работа за феминизмот ја вклучува книгата Модерирање на феминизмот: Минатото сега и она што следува (2016).

Политика

уреди

Во септември 2014 година, таа била избрана да се бори на општите избори во 2015 година за Конзервативната партија во Нотингем Норт.[25][26][27][28] Таа се судрила со актуелниот пратеник Греам Ален поради неговите критики за малите бизниси во Нотингем Северна [29] Таа го оспорила градскиот совет на Нотингем поради неговата политика за данок за паркирање на работното место како „краткорочно размислување“ на полошо и сугерирала дека тоа е политичка одлука наместо економска.[30] Нотингем беше првиот градски совет кој воведе данок за паркирање на работното место во Велика Британија.[31]

Сценарист

уреди

Луиз Берфит-Донс има напишано ТВ-филмови за доживотно, вклучувајќи Мајчински тајни со Кели Мекгилис во главната улога,[32] Киднапиран на островот, Бившиот сосед и Божиќ во замокот.

Публикации, романи и драми

уреди
 • Тајната војна (јули 2021) [33]
 • The Killing of the Cherrywood MP (февруари 2020 година) [34]
 • Исчезнатиот активист (август 2018) [35]
 • Модерирачки феминизам (август 2016) [36]
 • Дејствувајте против малтретирањето (август 2002 година) [37]
 • Лекови против болки (јуни 2001) [38]
 • Картичка за вљубените (јуни 2001) [39]
 • Советникот (октомври 2000) [40]
 • Божиќна загатка (јуни 2000) [41]
 • Како да се фати човек (септември 1991 година) [42]

Наводи

уреди
 1. „Impact of extra tropic cyclones in Europe on Insurance Industry - Transcript of keynote speech by Donald Burfitt-Dons“. The Global Warming Alliance. Архивирано од изворникот на 11 July 2011. Посетено на 1 June 2010.
 2. „Brooke appeals for residents' votes to help get her to semi final“. ChiswickW4.com. 14 October 2009. Посетено на 1 June 2010.
 3. „About Brooke Burfitt-Dons“. brookeburfitt.com. Архивирано од изворникот на 2020-03-07. Посетено на 19 April 2011.
 4. „Arabella Burfitt-Dons - University of Nottingham - Civil Engineering“. Autodesk. Посетено на 19 April 2011.
 5. „RAF Air Squadron Trophy Competition“. News. The Lady Eleanor Holles School. Архивирано од изворникот на 19 January 2015. Посетено на 1 June 2010.
 6. „Louise Burfitt-Dons: Why it's time for a moderate form of feminism to assert itself“. conwayfor.org. Архивирано од изворникот на 2019-04-11. Посетено на 17 June 2016.
 7. „Campaigner visits Dunmow business“. hertsandessexobserver.co.uk. 30 August 2012. Архивирано од изворникот на 27 February 2014. Посетено на 17 June 2016.
 8. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 25 February 2014. Посетено на 19 February 2014.
 9. 9,0 9,1 „Louise Burfitt-Dons: To boost Britain's quota of engineers, why not take a page from Germany's book? - Conservative Home“. conservativehome.com. Посетено на 17 June 2016.
 10. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 10 October 2006. Посетено на 13 October 2007.
 11. Hello (2007-01-23). „Violent soap operas and bullying behaviour on television shows harm children - The Scotsman“. News.scotsman.com. Архивирано од изворникот на 9 February 2007. Посетено на 2016-06-17.
 12. „CWO News :: CWO Forum - Cyber Bullying“. Conservativewomen.org.uk. 2007-06-28. Архивирано од изворникот на 2016-04-08. Посетено на 2016-06-17.
 13. „Kindness Day UK Launches 13 November“. huffingtonpost.co.uk. 12 November 2010. Посетено на 17 June 2016.
 14. „Tens of Thousands take up Kindness Across the UK“. responsesource.com. Архивирано од изворникот на 2011-01-02. Посетено на 17 June 2016.
 15. „Архивиран примерок“. YouTube. Архивирано од изворникот на 1 November 2013. Посетено на 12 November 2013.
 16. „Globalwarminghotspot : List of videos“. YouTube. Посетено на 2016-06-17.
 17. „EcoEarth.Info Environment Links: Air/Climate/Policy Actors/Non-Governmental Organizations“. 21 April 2012. Архивирано од изворникот на 21 April 2012.
 18. „How the genders think about climate change: Women more likely than men to accept global warming - World leading higher education information and services“. World.edu. 2010-09-26. Архивирано од изворникот на 2020-03-07. Посетено на 2016-06-17.
 19. Craig Brown (2011-11-12). „Darling buds of May? April more like“. The Scotsman. Посетено на 2016-06-17.
 20. [1] Архивирано на {{{2}}}.
 21. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 1 November 2009. Посетено на 20 October 2009.
 22. „Do Women Speak Too Much Or Too Little?“. Belsizeconservatives.yourcllr.com. 2010-10-26. Архивирано од изворникот на 2013-11-05. Посетено на 2016-06-17.
 23. „The Common Sense Feminist“. wordpress.com. Посетено на 17 June 2016.
 24. „Louise Burfitt-Dons: The successes and failures of feminism - Conservative Home“. conservativehome.com. Посетено на 17 June 2016.
 25. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 19 January 2015. Посетено на 1 January 2015.
 26. „Louise Burfitt-Dons: It's time for the Tories to target a new type of female voter“. Conservativehome.blogs.com. 2013-05-30. Посетено на 2016-06-17.
 27. „MP slams Govt fail on employment“. hucknalldispatch.co.uk. Архивирано од изворникот на 2016-08-15. Посетено на 17 June 2016.
 28. Robinson, Dan. „Nottingham MP calls for 'unfair' tax on sixth form colleges to be scrapped to help Bilborough youngsters“. Nottingham Post. Архивирано од изворникот на 2015-02-21.
 29. Cunningham, Tim. „Politicians Clash over Minimum Pay“. Hucknall Today. Архивирано од изворникот на 2016-08-15. Посетено на 16 January 2015.
 30. Burfitt-Dons, Louise. „Louise Burfitt-Dons: Is the WPL an economic or a political issue?“. Nottingham Post. Nottingham Post Online. Архивирано од изворникот на 2 April 2015. Посетено на 6 March 2015.
 31. Burfitt-Dons, Louise. „Online Voting Is Not Secure Enough“. Nottingham Post. Nottingham Post. Архивирано од изворникот на 28 April 2015. Посетено на 15 April 2015.
 32. Hardy, Jessie (7 May 2020). „Familiar Faces in Lifetime Screening“. RoyalGazette.com.
 33. The Secret War. New Century. 12 July 2021. стр. 380. ISBN 9781916449176.
 34. Burfitt-Dons, Louise (23 February 2020). The Killing of the Cherrywood MP. New Century Digibooks. ISBN 9781916449121.
 35. Burfitt-Dons, Louise (7 August 2018). The Missing Activist. New Century Digibooks. ISBN 9780953852291.
 36. Burfitt-Dons, Louise (29 July 2016). Moderating Feminism. New Century Digibooks. ISBN 9780953852277.
 37. Burfitt-Dons, Louise (2002). Act Against Bullying. New Century. ISBN 978-0953852253.
 38. Byres, Louise (June 2001). Painkillers. New Century. ISBN 978-0953852239.
 39. Byres, Louise (2001). The Valentine Card. New Century. ISBN 978-0953852222.
 40. Byres, Louise (2000). The Counsellor. New Century. ISBN 9780953852215.
 41. Byres, Louise (2000). A Christmas Riddle. New Century. ISBN 978-0953852208.
 42. Byres, Louise (1991). How to Catch A Man. Ashley Books. ISBN 978-0879493479.

Надворешни врски

уреди