Лостау (германски: Lostau) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Мезер.

Лостау
Место во Мезер
Црква во Лостау
Црква во Лостау
Грб на Лостау
Лостау is located in Германија
Лостау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Општина Мезер
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 74 м
Население 1.911  (31 декември 2006)
 - Густина 137 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39291
Повик. бр. 039222
Портал www.gemeinde-lostau.de
Координати 52°13′0″N 11°45′0″E / 52.21667° N; 11.75000° E / 52.21667; 11.75000Координати: 52°13′0″N 11°45′0″E / 52.21667° N; 11.75000° E / 52.21667; 11.75000