Лобата е округ во Сао Томе и Принсипе. Округот има население од околу 16.500 жители и го прави трет во државата по бројот на населението. Вкупната површина на округот изнесува 106 км2. Административен центар на округот е Гвадалупе. Округот го зафаќа и островчето Кабрас.

Лобата
Lobata
District
Местоположба во државата.
Местоположба во државата.
Координати: 0°22′N 6°40′E / 0.367° СГШ; 6.667° ИГД / 0.367; 6.667
ДржаваСао Томе и Принсипе
ПокраинаПокраина Сао Томе
СедиштеГвадалупе
Површина
 • Вкупна105 км2 (41 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно15.187
 • Густина140/км2 (370/ми2)
Часовен појасUTC (UTC+0)

Демографија уреди

Историска демографија

  • 1940 9,240 (15.2% од вкупното население)
  • 1950 8,190 (13.6% од вкупното население)
  • 1960 7,875 (12.3% од вкупното население)
  • 1970 9,361 (12.7% од вкупното население)
  • 1981 11,776 (12.2% од вкупното население)
  • 1991 14,173 (12.1% од вкупното население)
  • 2001 15,187 (11.0% од вкупното население)

Инфраструктура уреди

Во округот има училишта, стадион, цркви, мало пристаниште и мал плоштад.

Поврзано уреди