Лицен (Саксонија-Анхалт)

Лицен (германски: Lützen) — град во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Сместен е приближно 14 километри североисточно од Вајсенфелс и 18 километри југозападно од Лајпциг.

Лицен
Градско собрание
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Лицен
Лицен (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Лицен (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Градоначалник Мајк Рајхел (СДП)
Основни податоци
Површина 108 км2
Надм. височина 220 м
Население 8.458 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WSF
Пошт. бр. 06679, 06686
Повик. бр. 034441, 034444
Портал www.luetzen-info.de
Местоположба на градот Лицен во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°15′N 12°8′E / 51.250° СГШ; 12.133° ИГД / 51.250; 12.133

Градот бил главното место на средиште во две познати битки:

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди