Лихтерфелде (Саксонија-Анхалт)

Лихтерфелде (германски: Lichterfelde) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Алтмеркише Више.

Лихтерфелде
Место во Алтмеркише Више
Црквата во Лихтерфелде
Црквата во Лихтерфелде
Црквата во Лихтерфелде
Лихтерфелде (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Лихтерфелде (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општина Алтмеркише Више
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 21 м
Население 311  (31 декември 2006)
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39615
Повик. бр. 039396
Портал www.vgem-seehausen.de
Координати 52°51′N 11°52′E / 52.850° СГШ; 11.867° ИГД / 52.850; 11.867