Отвори го главното мени

Список на кинески јадења

список на статии на Викимедија
(Пренасочено од Листа на кинески јадења)
Трпеза во покраината Чиангсу - чинии бел ориз, шкампи, модар патлиџан, ферментирано тофу, припржени зеленчуци, вегетаријанска патка и средишно јадење со месо и бамбус. Има 6 чинии ориз, по една за секого.

Ова е список на некои јадења од кинеската кујна.

Типични јадењаУреди

Солени јадењаУреди

Скробни јадењаУреди

Други јадењаУреди

ПоврзаноУреди