Линдзи Керолин Вон (анг:Lindsey Caroline Vonn; родена на 18 октомври 1984 во Сент Пол, Минесота, САД) [1] е американска скијачка, олимписки шампион од 2010 година во спуст, победник на 4 светски купови во генерален пласман (2007/08, 2008/09, 2009/10[2] и 2011/12[3]) и двократен светски шампион.

Линдзи Вон
Алпски скијач
Вон за време на натпреварите од светскиот куп во Гармиш-Партенкирхен во јануари 2017
ДисциплиниСпуст, Супервелеслалом,
Велеслалом, Комбинација
Слалом пред 2012)
КлубВеил SSC
Роден(а)18 октомври 1984(1984-10-18)(39 г.)
Сент Пол, Минесота, САД
Висина5 ст 8 ин (173 cм)
Деби на Светскиот куп18 ноември 2000
(на 16 години)
Пензиониран10 февруари 2019 (на 34 години)
Мрежна страницаLindseyVonn.com
Olympics
Екипи4 – (2002, 2006, 2010, 2018)
Медали3 (1 gold)
World Championships
Екипи7 – (2005–2019)
Медали8 (2 gold)
Светски куп
Сезони19 – (2001–2019)
Победи82 – (43 СПУ, 28 СВС, 4 ВС, 2 СЛ, 5 АК)
Подиуми137 – (66 СПУ, 46 СВС, 6 ВС, 5 СЛ, 13 АК, 1 ПСЛ)
Севкупни титули4 – (2008–2010, 2012)
Дисциплински титули16 – (8 СПУ, 5 СВС, 3 АК)

Вон е прва американка што освоила златен медал во спуст на Зимски олимписки игри.[4] Таа, исто така, има рекордни осум титули од Светскиот куп сезона во спуст (2008–2013, 2015, 2016), пет титули во супер-Џи (2009–2012, 2015) и три последователни титули во комбинација (2010–2012). Во 2016 година, го освоила својот 20-ти кристален глобус во Светскиот куп (со што го држи рекордот со најмногу освоени кристални глобуси(и во машка и во женска категорија)), и ја надминала Швеѓанката Ингемар Стенмарк, која освоила 19 глобуси од 1975 до 1984 година. Таа е на второто место во супер рангирањето на сите скијачи (мажи и жени).

Вон е една од шесте жени [5] кои победиле на трки од Светскиот куп во сите пет дисциплини во алпско скијање - спуст, супервелеслалом, велеслалом, слалом и супер комбинација - и победила на 82 трки од Светскиот куп. Со 82-те победи на Светскиот куп го држи рекордот во женска конкуренција, и ја надминала Анемари Мозер-Прол од Австрија, која го држела рекордот од 1970-тите. Повеќе победи во Светскиот куп има само Ингемар Стенмарк од Шведска со 86 победи. Со своите олимписки златни и бронзени медали, двата златни медали на Светското првенство во 2009 година (и трите сребрени медали во 2007 и 2011 година) и четири севкупни титули во Светскиот куп, Вон е една од најуспешните американски скијачки и се смета за една од најдобрите скијачки на сите времиња.[6]

Во 2010 година, Вон ја добила наградата Лауреус за спортистка на годината,[7] и била прогласена за спортистка на годината од Олимпискиот комитет на Соединетите Американски Држави.[8]

Поради повреди Вон пропуштила дел од неколку сезони, меѓу кои и скоро целата сезона 2014 и поголемиот дел од сезоната 2013. Додека се опоравувала од повредата, работела како дописник за NBC News, на Зимските олимписки игри 2014 во Сочи, Русија. Во 2019 година, објавила дека се пензионира поради повредите.

Документарен филм

уреди

Во 2019 година, HBO објавила документарен филм за Вон под наслов Линдзи Вон: Последната сезона.[9] Документарецот ја опфаќа нејзината последна сезона на Светското првенство и нејзиниот подем од чудото од дете до трикратен олимписки медалист (едно злато).

Библиографија

уреди

Резултати од Светскиот куп

уреди

Сезонски титули

уреди

20 титули (4 генерален пласман, 8 спуст, 5 супервелеслалом, 3 комбинација)

Сезона
Дисциплина
2008 Генерален пласман
Спуст
2009 Генерален пласман
Спуст
Супервелеслалом
2010 Генерален пласман
Спуст
Супервелеслалом
Комбинација
2011 Спуст
Супервелеслалом
Комбинација
2012 Генерален пласман
Спуст
Супервелеслалом
Комбинација
2013 Спуст
2015 Спуст
Супервелеслалом
2016 Спуст

Сезонски пласмани

уреди
Сезона
Возраст Генерален пласман Слалом Велеслалом Супервелеслалом Спуст Комбинација
2002 17 93 35 41
2003 18 118 47
2004 19 30 38 45 26 14
2005 20 6 28 35   5 5
2006 21 5 9 49 4    
2007 22 6 37     7
2008 23   32 13 6    
2009 24     8      
2010 25   14 28      
2011 26   19 12      
2012 27   20        
2013 28 8 20 4  
2014 29 68 25 36
2015 30   29    
2016 31   43 18     5
2017 32 19 12 4
2018 33 10 9   10
2019 34 83 32

Победи на трки

уреди
 • 82 победи – (43 СПУ, 28 СВС, 4 ВС, 2 СЛ, 5 АК )
 • 137 подиуми, 213 пати во првите 10

Резултати од Светските првенства

уреди
година
Возраст Слалом Велеслалом Супервелеслалом Спуст Комбинација
2005 20 DNF1 9 4 4
2007 22 DNS1 - 2 2 DSQ2
2009 24 DNF2 - 1 1 DSQ2
2011 26 - - 7 2 DNS2
2013 28 - - DNF - -
2015 30 - 14 3 5 DNF2
2017 32 - - DNF 3 5
2019 34 - - DNF 3 DNS2

Резултати од Олимписките игри

уреди
година
Возраст Слалом Велеслалом Супервелеслалом Спуст Комбинација
2002 17 32 - - - 6
2006 21 14 DNS1 7 8 DNF SL2
2010 25 DNF1 DNF1 3 1 DNF2
2014 29 повреден: не се натпреваруваше
2018 33 - - Т6 3 DNF2

Наводи

уреди
 1. „Athlete information: VONN Lindsey“. Fédération Internationale de Ski. Архивирано од изворникот на March 31, 2013. Посетено на March 18, 2013.
 2. „Lindsey Vonn wins 3rd straight overall World Cup“. ESPN. Associated Press. March 12, 2010. Посетено на May 30, 2011.
 3. „Lindsey Vonn wins Are GS; clinches fourth overall title“. FIS Alpine Ski World Cup. Fédération Internationale de Ski. March 9, 2012. Архивирано од изворникот на March 20, 2012. Посетено на March 9, 2012.
 4. „Vonn, Mancuso go 1–2 in downhill“. Associated Press. February 17, 2010.
 5. „Tina Maze makes history again by winning the super-G in St. Anton“. Fédération Internationale de Ski. January 13, 2013. Посетено на January 13, 2013.
 6. Svrluga, Barry (February 21, 2018). „Bronze doesn't begin to tell the story of the greatest female ski racer of all time“. The Washington Post (англиски). ISSN 0190-8286. Архивирано од изворникот на February 21, 2018. Посетено на February 21, 2018.
 7. „Nadal and Vonn win Laureus awards“. BBC News. February 7, 2011.
 8. „Vonn, Lysacek take home USOC awards; more Olympic notes“. CNN. January 25, 2011.
 9. „Lindsey Vonn: The Final Season“. HBO. Посетено на December 4, 2019.
 10. „Strong Is the New Beautiful - Lindsey Vonn - Hardcover“. HarperCollins Publishers: World-Leading Book Publisher. Посетено на December 4, 2019.
 11. Books®, Half Price. „Strong Is the New Beautiful“. Half Price Books. Посетено на December 4, 2019.[мртва врска]